Taping

Opis kategorii

Fizjo Coach oraz Międzynarodowy Instytut Fizjoterapii i Zdrowia poleca szkolenia z zakresu Tapingu.

Historia metody Kinesio Taping sięga lat 80-ych XX wieku. Wówczas to zaobserwowano, że mięśnie utrzymywane w ruchu poprawiają krążenie, zmniejszając tym samym ból i przyspieszają proces gojenia. To właśnie ta wiedza zainspirowała japońskiego chiropraktyka dra Kenzo Kase, do opracowania w 1979r terapii, która wiązała się bezpośrednio utrzymaniem prawidłowego mechanizmu ruchu, ale także zmniejszenia napięcia i rozluźnienia zarówno mięśniowego jak i powięziowego. Terapię tą nazwał Kinesio Taping.

W 1980 roku Kenzo Kase założył firmę Kinesio, stojącą za opracowaniem plastrów Kinesio Tex. Dr Kase rozpoczął propagowanie metody Kinesio Taping w Japonii najpierw wśród zapaśników sumo. Ich aktywność sportowa wymaga siły i ciężaru, przez co często dochodzi do urazów w wielu obszarach ciała, jak na przykład urazy kolan, ścięgien, kostek, barków czy kręgosłupa. Ponadto w Japonii istnieje większa otwartość na alternatywne metody leczenia (jaką do niedawna był Kinesio Taping), niż w Europie, czy w Stanach Zjednoczonych, poczynając od masażu Shiatsu, przez akupunkturę, po leki ziołowe. Dzięki temu, że wiele osób łączy naturalne, tradycyjne środki z nowoczesną medycyną, a dodatkowo dzięki uzyskanej od sportowców pochlebnej opinii Kinesio Taping został przyjęty równie ciepło 
i z wielkim zainteresowaniem.

W 1984 roku dr Kase utworzył Kinesio Taping Association (KTA), czyli Stowarzyszenie Kinesiotaping oraz oddział Kinesio USA, LLC, który rozpoczął swoją działalność w 1994 roku w Albuquerque. W Europie przedstawiony po raz pierwszy w 1998 roku system Kinesiotaping rozwijał się w różnych kierunkach, głównie w Niemczech, Włoszech, Portugalii. Pierwszy kurs w Polsce odbył się w 2004 roku. Pierwsi polscy instruktorzy zaczęli prowadzić kursy od 2005 roku.

Dziś Kinesio Taping uznawane jest za jedną z popularniejszych metod rehabilitacyjnych stosowanych chętnie przez certyfikowanych trenerów sportowych, terapeutów zajęciowych, lekarzy chiropraktyków, terapeutów, masażystów, jak i lekarzy medycyny. Głównie ze względu na jej skuteczność, bezpieczeństwo stosowania i łatwość aplikacji.
W 2008 r. podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie amerykańska siatkarka Kerri Walsh, wystąpiła z zaaplikowanymi kolorowymi taśmami Kinesio. Od tamtej chwili rozpoczęła się ogólnoświatowa gorączka Kinesio Tapingu. Sportowcy coraz częściej pragnęli aplikacji, a specjaliści z zakresu fizjoterapii, chiropraktyki oraz im podobnych, chcąc zaspokoić potrzeby pacjentów, zaczęli szkolić się z zakresu plastrowania i wypowiadać pochlebnie o skuteczności stosowania taśm.

Celem kinesiotapingu jest wykorzystanie naturalnych procesów samo leczenia organizmu. Punktem wyjścia jest skóra i mięśnie, a terapia jest zgodna z zasadami kinezjologii. Naklejona taśma delikatnie unosi skórę zwiększając przestrzeń miedzy skórą a mięśniami. Nałożenie taśmy na mięśnie i wokół nich wspomaga ich pracę i zapobiega nadmiernemu napinaniu. Powoduje zmianę w głębszych warstwach powięzi poprzez oddziaływanie na skórę i mięśnie.

Jesteś ciekawy jak działa Taping i chcesz poznać formy jego aplikacji ? Zapraszamy na szkolenie !

Program kursu Tapingu

Program kursu obejmuje:

Teoria Tapingu

Praktyka Tapingu  

Ilość godzin: 16 (6 godzin teorii i 10 godzin praktyki)

Teoria Tapingu:

 1. Historia Tapingu.
 2. Zagadnienia Tapingu i jego miejsce w fizjoterapii i sporcie.
 3. Działanie Tapingu na organizm człowieka.
 4. Materiały stosowane w Tapingu.
 5. Diagnostyka i podstawowe techniki aplikacji.
 6. Wskazania i przeciwwskazania do Tapingu.

Praktyka Tapingu:

 1. Aplikacje na odcinku szyjnym.
 2. Aplikacje na odcinku piersiowym.
 3. Aplikacje na odcinku lędźwiowym.
 4. Aplikacje na stawie ramiennym.
 5. Aplikacje na stawie łokciowym.
 6. Aplikacje inne na kończynie górnej.
 7. Aplikacje w obszarze miednicy.
 8. Aplikacje na udzie.
 9. Aplikacje na stawie kolanowym.
 10. Aplikacje na ścięgnie Achillesa.
 11. Aplikacje na stopie.
 12. Aplikacje limfatyczne. 
 

Prowadzone kursy w Fizjocoach
z kategorii Taping

Najbliższe szkolenia

O FizjoCoach

Fizjo Coach to międzynarodowy projekt poświęcony organizacji szkoleń i warsztatów w zakresie fizjoterapii, masażu, odnowy biologicznej, sportu, tapingu, terapii manualnej, postawy ciała, diagnostyki oraz dietetyki.

Dane firmy

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019