
Opis kategorii
Fizjo Coach oraz Międzynarodowy Instytut Fizjoterapii i Zdrowia poleca szkolenia z zakresu Tapingu.
Historia metody Kinesio Taping sięga lat 80-ych XX wieku. Wówczas to zaobserwowano, że mięśnie utrzymywane w ruchu poprawiają krążenie, zmniejszając tym samym ból i przyspieszają proces gojenia. To właśnie ta wiedza zainspirowała japońskiego chiropraktyka dra Kenzo Kase, do opracowania w 1979r terapii, która wiązała się bezpośrednio utrzymaniem prawidłowego mechanizmu ruchu, ale także zmniejszenia napięcia i rozluźnienia zarówno mięśniowego jak i powięziowego. Terapię tą nazwał Kinesio Taping.
W 1980 roku Kenzo Kase założył firmę Kinesio, stojącą za opracowaniem plastrów Kinesio Tex. Dr Kase rozpoczął propagowanie metody Kinesio Taping w Japonii najpierw wśród zapaśników sumo. Ich aktywność sportowa wymaga siły i ciężaru, przez co często dochodzi do urazów w wielu obszarach ciała, jak na przykład urazy kolan, ścięgien, kostek, barków czy kręgosłupa. Ponadto w Japonii istnieje większa otwartość na alternatywne metody leczenia (jaką do niedawna był Kinesio Taping), niż w Europie, czy w Stanach Zjednoczonych, poczynając od masażu Shiatsu, przez akupunkturę, po leki ziołowe. Dzięki temu, że wiele osób łączy naturalne, tradycyjne środki z nowoczesną medycyną, a dodatkowo dzięki uzyskanej od sportowców pochlebnej opinii Kinesio Taping został przyjęty równie ciepło
i z wielkim zainteresowaniem.
W 1984 roku dr Kase utworzył Kinesio Taping Association (KTA), czyli Stowarzyszenie Kinesiotaping oraz oddział Kinesio USA, LLC, który rozpoczął swoją działalność w 1994 roku w Albuquerque. W Europie przedstawiony po raz pierwszy w 1998 roku system Kinesiotaping rozwijał się w różnych kierunkach, głównie w Niemczech, Włoszech, Portugalii. Pierwszy kurs w Polsce odbył się w 2004 roku. Pierwsi polscy instruktorzy zaczęli prowadzić kursy od 2005 roku.
Dziś Kinesio Taping uznawane jest za jedną z popularniejszych metod rehabilitacyjnych stosowanych chętnie przez certyfikowanych trenerów sportowych, terapeutów zajęciowych, lekarzy chiropraktyków, terapeutów, masażystów, jak i lekarzy medycyny. Głównie ze względu na jej skuteczność, bezpieczeństwo stosowania i łatwość aplikacji.
W 2008 r. podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie amerykańska siatkarka Kerri Walsh, wystąpiła z zaaplikowanymi kolorowymi taśmami Kinesio. Od tamtej chwili rozpoczęła się ogólnoświatowa gorączka Kinesio Tapingu. Sportowcy coraz częściej pragnęli aplikacji, a specjaliści z zakresu fizjoterapii, chiropraktyki oraz im podobnych, chcąc zaspokoić potrzeby pacjentów, zaczęli szkolić się z zakresu plastrowania i wypowiadać pochlebnie o skuteczności stosowania taśm.
Celem kinesiotapingu jest wykorzystanie naturalnych procesów samo leczenia organizmu. Punktem wyjścia jest skóra i mięśnie, a terapia jest zgodna z zasadami kinezjologii. Naklejona taśma delikatnie unosi skórę zwiększając przestrzeń miedzy skórą a mięśniami. Nałożenie taśmy na mięśnie i wokół nich wspomaga ich pracę i zapobiega nadmiernemu napinaniu. Powoduje zmianę w głębszych warstwach powięzi poprzez oddziaływanie na skórę i mięśnie.
Jesteś ciekawy jak działa Taping i chcesz poznać formy jego aplikacji ? Zapraszamy na szkolenie !

Program kursu Tapingu
Program kursu obejmuje:
Teoria Tapingu
Praktyka Tapingu
Ilość godzin: 16 (6 godzin teorii i 10 godzin praktyki)
Teoria Tapingu:
- Historia Tapingu.
- Zagadnienia Tapingu i jego miejsce w fizjoterapii i sporcie.
- Działanie Tapingu na organizm człowieka.
- Materiały stosowane w Tapingu.
- Diagnostyka i podstawowe techniki aplikacji.
- Wskazania i przeciwwskazania do Tapingu.
Praktyka Tapingu:
- Aplikacje na odcinku szyjnym.
- Aplikacje na odcinku piersiowym.
- Aplikacje na odcinku lędźwiowym.
- Aplikacje na stawie ramiennym.
- Aplikacje na stawie łokciowym.
- Aplikacje inne na kończynie górnej.
- Aplikacje w obszarze miednicy.
- Aplikacje na udzie.
- Aplikacje na stawie kolanowym.
- Aplikacje na ścięgnie Achillesa.
- Aplikacje na stopie.
- Aplikacje limfatyczne.
