Anemia występuje u kobiet i mężczyzn w każdym wieku, utrudniając codzienne funkcjonowanie z powodu zawrotów i bólów głowy, omdleń i ogólnego zmęczenia utrzymującego się przez cały dzień. Jedną z jej przyczyn jest niedobór żelaza, który zwalcza się przede wszystkim za pomocą suplementacji pierwiastka. Sprawdź, jak suplementować żelazo, by zmniejszyć ryzyko anemii.
- Anemia z niedoboru żelaza
- Żelazo w płynie jako profilaktyka niedokrwistości
- Dobrze przyswajalna forma żelaza
- Jak prawidłowo suplementować żelazo?
Pojawienie się objawów anemii to sygnał do przeprowadzenia diagnostyki laboratoryjnej. W przypadku potwierdzenia niedokrwistości pacjent powinien zmienić dietę i zastosować ewentualną suplementację żelaza. Jeśli masz zbyt niski poziom hemoglobiny, a lekarz stwierdził u Ciebie anemię, przeczytaj jak przyjmować suplementy z żelazem. Dzięki temu rozwiążesz problem niedokrwistości.
Anemia z niedoboru żelaza
Anemia, czyli niedokrwistość, często jest wynikiem zbyt niskiego poziomu żelaza w organizmie. Taki stan jest zwykle wynikiem stosowania zbyt ubogiej w żelazo diety lub diet odchudzających, które wiążą się z ogólnym niedoborem niezbędnych składników odżywczych. U części osób anemia z niedoboru żelaza jest z kolei wynikiem niedoboru innych składników, które odpowiadają za prawidłowe przyswajanie żelaza (np. witamina C). Aby uniknąć niedokrwistości, należy stosować urozmaiconą, zbilansowaną dietę, a w razie potrzeby suplementować żelazo. Suplementacja jest ważna w szczególności u osób, które mają skłonność do anemii.
Niedokrwistość ma charakterystyczne objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. U pacjentów z anemią z niedoboru żelaza pojawia się przede wszystkim osłabienie, ból głowy i bladość skóry. Dodatkowo niektórzy z nich odczuwają kołatanie serca i tachykardię, gdyż organizm wymusza szybszą pracę serca, by w ten sposób zapobiec niedotlenieniu komórek. W przypadku objawów tego typu pacjent powinien zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu celem przeprowadzenia diagnostyki. Jeśli poziom hemoglobiny jest zbyt niski, wskazane jest rozpoczęcie leczenia niedokrwistości, np. poprzez suplementację żelaza.
Żelazo w płynie jako profilaktyka niedokrwistości
Bioradix Xenico – żelazo w płynie to suplement, który można wykorzystać w profilaktyce niedokrwistości lub z zalecenia lekarza jako uzupełnienie leczenia. W składzie preparatu znajduje się organiczne żelazo o wysokiej biodostępności, które jest dobrze przyswajane przez organizm. Dzięki temu suplementacja jest efektywniejsza, gdyż organizm czerpie z żelaza to czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Dodatkowo płynne żelazo zawiera witaminy z grupy B, w tym metylokobalaminę. Metylokobalamina to aktywna biologicznie forma witaminy B12, która wraz z żelazem odpowiada za produkcję czerwonych krwinek i ochronę przed anemią. Skład uzupełnia witamina C, która zwiększa przyswajalność żelaza i jednocześnie stymuluje układ odpornościowy do efektywniejszej pracy.
Dobrze przyswajalna forma żelaza
Naturalne żelazo w płynie zawiera chelat żelaza, który jest dobrze tolerowany i przyswajany przez ludzki organizm. Chelat żelaza ogranicza ryzyko występowania zaparć, stanowiących jeden z problemów u osób suplementujących preparaty żelaza. Łagodne żelazo naturalne nie podrażnia układu pokarmowego i wchłania się lepiej niż tabletki i kapsułki ze względu na płynną formę. Dzięki temu można je stosować zarówno w krótkich kuracjach, np. przed planowanym oddawaniem krwi, jak i w przypadku skłonności do anemii lub stwierdzonej niedokrwistości. Płynne żelazo szybko wchłania się do organizmu, dlatego efekty stosowania suplementu pojawiają się już po tygodniu lub dwóch. Po miesiącu zwiększenie poziomu hemoglobiny powinno być widoczne w badaniach laboratoryjnych. W przypadku silnej anemii po upływie 3-4 miesięcy kuracja powinna doprowadzić do przywrócenia prawidłowego poziomu hemoglobiny, jeśli jedynym czynnikiem wywołującym niedokrwistość jest zbyt niska podaż lub przyswajalność żelaza z diety.
Jak prawidłowo suplementować żelazo?
Prawidłowa suplementacja żelaza powinna uwzględniać indywidualne potrzeby pacjenta i zalecenia producenta co do dawkowania i sposobu przyjmowania preparatu. Zwykle żelazo powinno być przyjmowane na czczo lub pomiędzy posiłkami, gdyż to właśnie wtedy najlepiej się wchłania. Forma płynnego żelaza zmniejsza ryzyko działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego, dlatego pacjent nie musi obawiać się, że suplementacja przed posiłkiem nasili problem zaparć. Jednocześnie podczas przyjmowania chelatu żelaza szczególnie ważna jest dbałość o suplementację lub podaż witaminy C w posiłkach. Bez witaminy C żelazo słabo się wchłania nawet w formie chelatu. Warto o tym pamiętać i włączyć do jadłospisu cytrusy oraz warzywa bogate w kwas askorbinowy.
Suplementacja żelaza nigdy nie powinna polegać na przyjmowaniu zwiększonych dawek preparatu bez zalecenia lekarza. Podwójna lub potrójna dawka żelaza nie tylko nie pomoże w szybkim zwalczaniu niedokrwistości, ale i zwiększy ryzyko występowania działań niepożądanych.